RSS

Szybkie publikowanie wyników badań – publikacje na wiki

28 Lu

Cancer Commons używa silnika MediaWiki (z rozszerzeniem Semantic MediaWiki) do publikacji i uaktualniania artykułów dotyczących modeli funkcjonowania i diagnostyki nowotworów (tutaj przykład takiego artykułu dotyczącego czerniaka złośliwego). Podobnej platformy (ale tym razem jest to Google’owy KNOL) używa PLoS Currents – ale w tym przypadku PC organizuje sekcje tematycze, publikacja podlega ocenie i jest możliwość zablokowania dalszej edycji. KNOL chyli się ku upadkowi, więc ciężko wróżyć PC świetlaną przyszłość, a artykuły Cancer Commons raczej będą podsumowaniami opublikowanych już prac i nie będą zawierać nowych wyników, ale warto spojrzeć na oba modele, bo temat szybszego dzielenia się wiedzą będzie wracał jak bumerang. I to szybciej niż się nam wydaje.

Cytując Sommersa z jego artykułu z zeszłego roku (The delay in sharing research data is costing lives) [PDF tego artykułu jest dostępny w sieci na innych stronach, wystarczy poszukać po tytule]:

It is not uncommon for potentially life-saving research data to be published years after being generated. But the setback to progress caused by the delay in releasing data is troublesome for people who selflessly participate in trials and desperately await new therapies. Scientists need to feel greater urgency to share their findings quickly, and they need additional avenues to facilitate this process.

Społeczeństwo może mieć w nosie badania naukowe do momentu aż w grę będzie wchodzić zdrowie i przedłużenie życia. Wejście na rynek jakiegoś leku spóźnione o nawet 10 lat (szacunki Sommersa) oznacza realne straty: czyjeś życie. Jeśli my się jakoś nie dogadamy co do sposobu publikowania wyników badań szybciej i sprawniej, to innowacje w obszarze nauk biomedycznych wymuszą sami pacjenci.

Enhanced by Zemanta
Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Luty 28, 2011 w Komentarz, Nauka, Publikacja

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: