RSS

Polski portal o Nauce 2.0

26 Paźdź

Jak okiem sięgnąć, polskiej dyskusji na tematy otwartości i nowoczesnych form komunikacji naukowej (nazywanej Nauką 2.0) nie można nazwać gorącą. I w sumie nie ma co się dziwić – jak można żywiołowo dyskutować na łamach periodyków naukowych? To w końcu nie forum internetowe, prawda? No właśnie. Ponieważ nie ma forum dotyczącego tematyki Nauki 2.0, postanowiliśmy je stworzyć.

Mark Hahnel jest pomysłodawcą i administratorem portalu Science 3.0 (miało być Science 2.0, ale ten ostatni termin okazał się być zastrzeżonym znakiem towarowym), który skupia ludzi zainteresowanych ewolucją nauki w obliczu nowych narzędzi i nowych paradygmatów związanych ze wszechobecnością internetu. S3.0 ruszyło całkiem niedawno i było po części pomyślane jako alternatywa dla FriendFeedowych grup Science 2.0, The Life Scientists czy Open Notebook Science, w obliczu niepewnej przyszłości serwisu FriendFeed po wykupieniu go przez właścicieli Facebooka. Mark od początku był bardzo zainteresowany kopiami serwisu, które byłyby w innych językach niż angielski. Wobec czego po tym, jak udało się dość sprawnie postawić agregator niemieckojęzycznych blogów naukowych, Mark skontaktował się ze mną i namówił na polską wersję. I tak, kilka tygodni temu ruszył pierwszy polski (tak mi się przynajmniej wydaje) agregator blogów naukowych.

Korzystając z rozpędu, którego nabraliśmy przy starcie agregatora, postanowiliśmy uruchomić polską wersję portalu S3.0. To okazało się być dużo trudniejsze, z przyczyn czysto technicznych (na dzień dzisiejszy wciąż część portalu jest po angielsku), ale udało się doprowadzić stronę do stanu mniej więcej używalności. Testerami portalu byli doktoranci uczestniczący w moich wykładach na temat Nauki 2.0 – warunkiem zaliczenia cyklu wykładów jest założenie bloga na portalu, napisanie jednego wpisu na tym blogu, oraz razem jako grupa, stworzenie w miarę kompletnych notatek z moich wykładów na grupowym wiki. Struktura portalu odbiega od tego, do czego przyzwyczajeni są użytkownicy – zamiast nacisku na zawartość, jest nacisk na interakcję, na komentarze, na nawiązywanie kontaktów. Czy się sprawdzi w polskiej rzeczywistości? Zobaczymy.

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu Październik 26, 2010 w Komunikacja

 

Tagi: , , , , , ,

2 responses to “Polski portal o Nauce 2.0

 1. Rafał

  Październik 27, 2010 at 13:47

  Na razie to się niestety średnio sprawdza. Strasznie trudno się na S3.0 odnaleźć i szczerze mówiąc nie do końca widać czemu i jak ma portal służyć (że służyć czemuś ma nie mam wątpliwości).

  Znacznie bardziej użyteczny jest agregator notek, który ułatwia życie autorom do tej pory (od niedawna) zrzeszonym na polskim researchblogging, ale z drugiej strony nie robi niestety przesiewu treści naukowej i nienaukowej. Czyli też idealny nie jest (nie to, że RB jest idealny – to jest raczej kwestia tego, w którą stronę jest odchył, a nie czy odchył jest w ogóle).

   
 2. Kamil

  Listopad 5, 2010 at 20:25

  Jestem doktorantem na Wydziale Chemii UJ, zaczynam swoja przygodę z nauka ale w szczególności wciągnęła mnie idea Nauki 2.0. Zgodnie zna pisze o swoich badaniach na stronie http://www.neutralizacja-heparyny.pl
  Zapraszam do odwiedzania i komentowania. Dziękuje z góry za każdy komentarz na forum czy pod artykułem. Napisałem też parę artykułów o samej idei i teorii Nauki 2.0 oraz FAQ Nauki 2.0. Zapraszam do lektury.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: