RSS

Nauka 2.0 – wykłady dla doktorantów na kampusie Ochota

29 Wrz

Wygląda na to, że w końcu uda się zorganizować wykłady z nowoczesnych form komunikacji naukowej na kampusie Ochota. Wprawdzie terminy nie są jeszcze na 100% potwierdzone, ale program (jeśli wykłady się odbędą) będzie wyglądał następująco:

Nauka 2.0 – praktyczne aspekty rewolucji internetowej w nauce

CZĘŚĆ 1 – KOMUNIKACJA, WSPÓŁPRACA, WIZERUNEK

Nowe formy komunikacji naukowej (blogi, mikroblogi, agregatory, wirtualne konferencje i sesje posterowe) oraz przykłady skutecznego ich użycia. Opiniotwórcza rola blogów i otwarte komentowanie publikacji w ramach inicjatywy „Research blogging”. Wiki, Etherpad oraz aplikacje Google jako platformy współpracy nad manuskryptami. Inne formy współpracy i mechanizmy współpracy (nakierowane na pracę nad kodem źródłowym). Rola wizerunku badacza w internecie – StackOverflow oraz ResearcherID.

CZĘŚĆ 2 – OTWARTA NAUKA W PRAKTYCE

Spektrum otwartości – definicje. Omówienie otwartych rozwiązao w nauce. Inicjatywy społecznościowego adnotowania genów/białek/struktur krystalograficznych i wyjaśnienie ich  słabej popularności. Naukowy crowdsourcing i nauka obywatelska. Praktyczne aspekty mechanizmów Open Access i Open Notebook Science. Aktualne dyskusje na temat własności intelektualnej ze szczególnym uwzględnieniem elementów pracy naukowej nie podlegających ochronie. Domena publiczna. Cytowanie danych. Metryki efektywności naukowej, a otwartość.

CZĘŚĆ 3 – WYSZUKIWANIE INFORMACJI I ZARZĄDZANIE WIEDZĄ

Zalew informacji: fakt czy mit? Wyszukiwanie informacji w sieci: porównanie serwisów PubMed i Google Scholar. Analiza semantyczna danych literaturowych na przykładzie  alternatywnych do PubMeda serwisów: GoPubMed i NovoSeek. Narzędzia to text-miningu. Gromadzenie literatury online (Connotea, CiteULike) i offline (Zotero, Mendeley) – darmowe alternatywy dla programu EndNote. Automatyczne rekomendacje literaturowe. Internetowe dzienniki laboratoryjne.

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu Wrzesień 29, 2010 w Komunikacja

 

One response to “Nauka 2.0 – wykłady dla doktorantów na kampusie Ochota

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: